Stromy a aj zem nám odovzdali tohtoročnú úrodu a my sa pripravujeme na príchod zimy. Sviežu plnosť zelených lesov, ktorá nás občerstvovala v letných dňoch plynule ale nezastaviteľne strieda chlad prichádzajúceho odpočinku. Pohľadom na farebnú paletu jesenných krás, nás však pocit tepla ešte aspoň chvíľu neopúšťa.
Kvety jesenných dní
V kvetinových záhonoch veselo žiaria hlávky veterníc a chryzantém do príchodu prvých mrazov, zatiaľ čo niektoré okrasné trávy, vresy, sirôtky alebo kapusty ostávajú nedotknuté týmto ľadovým pozdravom.
Chryzantéma
Dominantná, mäkko pôsobiaca dáma našich záhrad je s obľubou používaná celý rok v kvetinárstvach a to nie len vo smútočnej väzbe. Čas jej kvitnutia je práve v období Sviatku zosnulých. Mnohí si ju tak spájajú s rozlúčkou a spomienkou na našich milovaných, ktorí už kráčajú v iných svetoch. Je to niekedy škoda, pretože ich zaujímavosť, trvanlivosť i rozmanitosť priam lákajú, aby boli milované aj mimo týchto pripomienok.
Pestovanie
- porastie v každej na živiny dobre zásobenej, stredne ťažkej záhradnej pôde
- neznáša stojatú vodu a mokré stanovište
- vysoké odrody je nutné vysadiť tak, aby boli chránené pred vetrom
- nesmie sa prehnojiť dusíkom
- potrebuje slnečné stanovište
- na zimu ich striháme a chránime pred mrazom
Veternica japonská
Takzvané dcéry „boha vetra“ sa hrdo ťahajú za poslednými teplými slnečnými lúčmi, aby čo najdlhšie pripomínali poľnú nehu leta. Japonské anemonky kvitnú od septembra až do prvých mrazov a na štíhlych stonkách nás uchvacujú pri pohľade na nich. Ľúbezne naskladané lupienky sa chvejú a tancujú v jesennom vetre, kým ich perleťový lesk nádherne zrkadlí dopadajúce svetlo.
Pestovanie
- vhodná je každá záhradná neutrálna alebo mierne kyslá humózna pôda
- najviac sa im darí v polotieni
- pokiaľ je to možné, tak ich vysádzame na jar
- v prvom roku pestovania a v extrémnych polohách je vhodné poskytnúť veterniciam ochrannú vrstvu z čečiny alebo lístia
- nie je náročná na živiny ale počas suchého leta ju polievame
Vresovec
Priateľsky pri zemi učupený a plný drobných púčikov zvončekovitého tvaru v odtieňoch žltej, bielej, ružovej je vresovec pre záhradkárov neodmysliteľnou súčasťou jesenných dní. Tento vždy zelený nízky pán kríkovitého vzrastu môže kvitnúť celoročne, no najkrajší je práve teraz. V kvetináčoch, alebo vysadený vo vresoviskách má svoje nároky. Ak sa vám podarí aby sa prijal, sprevádzať vás bude niekoľko rokov.
Pestovanie
- pôda musí byť ľahká, kyslá a dobre priepustná (ideálny je substrát určený na azalky a rododendrony)
- slnečné a polotienisté stanovište
- pri umiestnení na záhon ho vkladáme do väčšej jamy, ktorú vyplníme špeciálnym substrátom
- pred výsadbou namočíme celý koreňový bal do vody aspoň na minútu, aby poriadne nasiakol
- vresy polievame podľa potreby celoročne, potrebujú vlhkejšiu pôdu, ale nesmú premoknúť
- po odkvitnutí striháme 1/4 až 1/2 bude tak hustejšie kvitnúť
- hnojíme hnojivom na kyslomilné rastliny
- vresy pestované v nádobách potrebujú zálievku aj počas zimy a ochranu koreňového balu, aby nevymrzli
Tekvicová párty – dekorácie
Kávičku a grilovačku si už asi v chladných večeroch na terase nespravíme, ale môžeme ju zapratať predvianočnou výzdobou. Malé aj veľké, tekvice sú skrátka milo okrúhle až priam bacuľaté 🙂 . Lampáš so sviečkou a mrazu odolné rastliny, nazbierané šípky a šišky vhodne doplnia tieto tekvicové kompozície.
Túžba po krásne nás neomylne vedie k neustávajúcej práci a chcení zdokonaľovať sa vo všetkom čo robíme. Krásne prežitú jeseň Vám želám.
Vaša Nezábudka
Leave a reply