Zima pomaly klope na dvere a s ňou prichádzajú prvé ružovkasté ľadové rána. Mráz zahalí do svojho závoja prebúdzajúci sa deň a lesk kryštálov vo mne vyvoláva letnú spomienku na tieto kráľovské kvety.
Biela ľadová ľalia, dominantná, štíhla elegancia, neprehliadnuteľný solitér, pútavý aj medzi inými kvetinami. Na vysokých zelených stonkách sú na vrchole postupne usadené púčiky. Tie po rozkvitnutí ukážu šesťcípy kvet a lupienky s perleťovým leskom, pripomínajúce zvlnené sukničky, uprostred ktorých, sú zlaté peľové zrnká. Kráľovské ľalie lákajú omamnou vôňou a to umocňuje ich príťažlivosť. Od pradávna je biela ľalia spájaná so symbolom čistoty, tak jej výjavy nachádzame aj v skrytých významoch na rôznych obrazoch.
Ľalie na záhone
- Na pestovanie nie sú veľmi náročné. Ako prvé im vyberieme vhodné miesto s dostatkom svetla, vzdušné, ideálne v lete chránené stanovište pred priamym poludňajším slnkom. Vítajú, ak majú hlavu na slnku a nohy v tieni.
- Potrebujú hlavne dostatočne výživnú pôdu s obsahom vápnika, ktorá bude kyprá a prevzdušnená. Je dobré, urobiť im drenážnu vrstvu, aby bol zabezpečený dostatočný odtok vody alebo primiešať piesok do záhradných substrátov pred vysadením. Ľalie neznášajú ťažkú ílovitú pôdu.
- Cibuľky vysádzame na jar alebo na jeseň do hĺbky odpovedajúcej ich výške.
- Väčšina odrôd je mrazuvzdorná a teda nepotrebujú žiadnu špeciálnu ochranu.
- Pri kvitnutí potrebujú priestor, ak by bola výsadba príliš zahustená, vo vlhkom a daždivom období by ich napádali hubové choroby.
Ľalia a jej pestovanie v nádobách
- Najlepšie je pozháňať si odrody špeciálne vyšľachtené na pestovanie v nádobách. Tie vykopané zo záhona by nemuseli prospievať.
- Cibuľky vysádzame niekedy vo februári, alebo si kúpime už predpestované rastliny počas roka.
- Kvetináč by mal byť vysoký, ideálne z pálenej hliny alebo z keramiky. Samozrejme s dierkou na odtok vody.
- Na dno kochlíka sa vysype drenážna vrstva vo výške cca 5 cm, potom vhodný substrát vo výške asi 5cm a môžeme poukladať cibuľky vedľa seba v potrebnej vzdialenosti. Záleží od typu vybraných ľalií. Tie zasypeme substrátom, ktorý sa rovná trojnásobku výšky cibule.
- Samozrejme, že polejeme a umiestnime do chladnej miestnosti alebo skleníka.
- Odniesť ich do vonkajších priestorov môžeme až po 15.máji, keď pominú posledné mrazy.
Použitie rezaných ľalií
Ľalia si priam pýta honosné sály, veľké priestranstvá, vysoké stropy. Tam vyniká ich pôvab a silná opojná vôňa sa príjemne rozplynie v priestore. Potrebuje čerstvú vodu, aby vydržala a postupne vykvitol každý púčik. Ak by bola vo váze na priamom slnku rýchlo by zvädla. Pôsobí odolne, ale je to krehká kvetina a vyžaduje si jemné zaobchádzanie. Peľové zrnká postupne odstraňujeme, pri dozretí sa sypú a peľ potom nachádzame napadaný na lupienkoch aj okolo vázy.
V letných dňoch pohľad na túto ľadovú slečnu občerstvuje a v zime naopak zahreje.
Vaša Nezábudka