Čajovník čínsky
Táto zaujímavá a nesmierne krásna rastlina je každému z nás známa. Viete o tom, že si ju môžeme pestovať v kvetináči alebo o tom, aké zdravotné benefity nám dokáže ponúknuť?
Šálka zeleného čaju rozvonia priestor a čas sa na chvíľu zastaví. Príjemné posedenie s niekým milovaným, či len tak, čas strávený pri rozčítanej knihe. K takýmto chvíľam jednoznačne patrí voňavý čaj alebo chutná káva. V niektorých krajinách je čaj neodmysliteľnou súčasťou kultúry a jeho príprave sa venuje toľko úsilia, že to sa stáva umením hodným pozornosti.
Zelený čaj, čierny čaj, oolong sa zberá z tej istej rastliny, rozdiel docielia výrobcovia spôsobom spracovania, ktorý si sledujú v procese fermentácie. Výnimočnosti v jednotlivých čajoch nachádzame aj podľa toho, kde sa rastliny pestujú. Nadmorská výška, zloženie pôdy, zber výhonkov a množstvo iných faktorov dokážu poskytnúť nezameniteľnú chuť jednotlivých druhov.
Pestovanie v kvetináči
- Má rád kyslé pôdy s Ph reakciou 4,0-6,0, ideálna je rašelina, ale znesie aj ťažšie pôdy. Vyvarujte sa vápenatým, tie neznáša.
- Substrát nesmie preschnúť, ale premokrenie by udusilo koreňový bal a rastlina by nám zahynula.
- Potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť 70-80%, preto miluje časté rosenie.
- Pestujeme ho pri izbovej teplote, na svetlom stanovišti, no nie na priamom slnku.
- V lete je možné čajovník umiestniť na balkón alebo terasu.
- V zimnou období ho prenášame do studenej miestnosti, zimnej záhrady … s teplotou okolo 10 stupňov Celzia.
- Pravidelne zastrihávame konce na rastlinke, aby sa vytvárala hustá vždy-zelená koruna.
- Čajovník sa dá pestovať zo semena, to však musí byť čerstvé. Pred sadením, semienkam jemne narušíme obal a necháme ich vo vlažnej vode 2dni. Takto ošetrené semienka vyklíčia za 2-3 týždne od vysadenia.
- Rozmnožiť sa dá aj pomocou odrezkov.
Liečivá sila schovaná v chuti
Droga, ktorá sa počas lúhovania uvoľňuje má výrazný vplyv na naše zdravie. Pravidelné pitie zeleného čaju u zdravých ľudí, je skvelou prevenciou pred mnohými zdravotnými ťažkosťami.
Ak sa už u Vás rozvinuli zdravotné problémy, moderná medicína dokáže ponúknuť prírodné riešenie a vy sa viete rozhodnúť, aké medikamenty a spôsob liečby si vyberiete. Ja som si dovolia vytiahnuť nasledujúce informácie z webovej stránky, ktorú nájdete TU. Aspoň v krátkosti o výnimočnosti toho, čím nás čajovník obdaroval.
Široko dostupný extrakt zo zeleného čaju pozostáva z kombinácie rôznych fytonutrientov (polyfenolov) prítomných v čajových listoch, ktoré majú rôzne zdravotné výhody. Polyfenoly zeleného čaju majú silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré prispievajú k ich protirakovinovým účinkom, kardiovaskulárnym výhodám a podpore celkového zdravia. Nedávny výskum ukazuje, že zelený čaj ponúka zdravotné výhody aj pri niekoľkých ďalších stavoch, ako je reumatoidná artritída, ateroskleróza atď.
Spomedzi aktívnych zložiek zeleného čaju má epigalokatechín galát (EGCG) najväčší potenciál pre svoje antioxidačné a antikarcinogénne vlastnosti. EGCG má mnohostranné účinky v prevencii rakoviny a karcinogenéze. Funguje v synergii s inými mikroživinami, ako je vitamín C, lyzín, quercetín a prolín, vďaka tejto kombinácii sa zvyšuje jeho účinok a zabraňuje tak mechanizmom rastu a šírenia rakoviny. EGCG má výrazné výhody pre mozog a centrálny nervový systém. Môže teda uplatniť svoj účinok proti chorobám centrálneho nervového systému, ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.
Každá rastlina má v sebe isté chemické zloženie. Tento kokteil, alebo drogu, ktorú v nich nachádzame, dokáže veľmi účinne riešiť v správnej forme, synergii a dávkovaní náš zdravotný stav. Nezabúdajme však na to, že všetkého veľa škodí. Vtedy prichádza k slovu celulárna medicína.
Pozor by si však mali dávať tí z nás, ktorým spôsobuje tein problém. Ak si aj napriek tomu chcete vychutnať tento lahodný nápoj, odporúča sa lúhovanie lístkov v čase kratšom ako 2 minúty.
Ja sa s vami v tejto chvíli lúčim, verím, že vás tento článok inšpiroval a podnietil vo vás zvedavosť. Ja si idem pripraviť hrnček, v ktorom si zalejem chutný zelený čaj.
Vaša Nezábudka.