Tieto kvety slnka majú zvláštny dar, rozjasnia akýkoľvek deň, za každého počasia. Pripomínajú nám slnko a teplo celým svojim zjavom. Nie je divu, že sú odpradávna spájané práve s jeho uctievaním. Stelesňujú hojnosť a plodnosť, ktorú nám ponúka neskoré leto a teplá jeseň.
Komu je vhodné darovať slnečnice
Slnečnice vyjadrujú nielen lásku, ale aj hlboké priateľstvo. Milujú ju veselé povahy, plné optimizmu so silným zmyslom pre domovinu a vlasť. Prihovára sa k nám a my máme pocit hrdosti na miesto, ktoré milujeme, v ktorom nachádzame všetko potrebné. Spojenie s prírodou, krásu rozkvitnutých polí a lúk, zrelosť a plnosť úrody.
Jej silueta oživí hravým spôsobom akýkoľvek interiér, obzvlášť vhodná je do pánskych kytíc a jednoznačne s ňou potešíte skrytých romantikov, rockerov i romantičky. Žltá farba je blízko zlatej a symbolizuje tak v niektorých kultúrach bohatstvo, alebo kráľovskú autoritu. Ak poznáte niekoho, komu by ste zo srdca dopriali hojnosť, darujte mu práve slnečnicu.
Užitočná krása
Táto rastlina má niekoľko nezabudnuteľných vlastností, pre ktoré sa pestuje. Jej hospodársky význam má svoje nezastupiteľné miesto. Poskytuje nám predovšetkým kvalitný olej, významná je však aj pre živočíšnu výrobu. Na našom milovanom Slovensku nájdeme celé slnečnicové polia, ktoré dotvárajú malebnosť krajiny. Mladé rastliný majú schopnosť otáčať sa za slnečnými lúčmi, čo im mnohonásobne pridáva na kráse, kým príde čas zberu.
Slečnicový olej a zdravie
Slnečnicové oleje majú vysoký obsah esenciálnej kyseliny linolovej, metionínu a lyzínu, ktorý je dôležitým stavebným prvokom buniek, významný vplyv má pri vírusových ochoreniach a podpore imunity. Spevňuje steny buniek, ktoré sa tak dokážu lepšie chrániť a rýchlejšie regenerovať. Slnečnicové semená nám poskytujú vysokokvalitný dietetický olej s antikarcinogennými účinkami, tie znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Ak je lisovaný za studena, takzvaný panenský olej, používa sa na prípravu mnohých bylinkových olejov. Jeho použitie pomáha chrániť pred vysokým krvným tlakom i vredovou chorobou dvanástnika a žalúdka. Taktiež obsahuje cenné nenasýtené mastné kyseliny niekedy označované ako vitamín F alebo omega-3 – sú nevyhnutné pre dobrý rozvoj nervového, kardiovaskulárneho, imunitného systému, pre spojivové tkanivo, zdravý rozvoj kostí, kĺbov a zubov.
Pestovanie a viacnásobná radosť v záhradách
S obľubou zo slnečníc pestujeme v záhradách rôzne odrody. Slnečnicové hlávky lákajú počas kvitnutia hmyz ako sú včielky a čmeliaky, kým ich semienka neskôr pritiahnu pozornosť drobného vtáctva. Tie sú v zimnom období vítaným obohatením ich stravy. Tak nás slnečnice obdarujú príťažlivým vzhľadom a potom oživia zimné dni pestrosťou najrôznejších spevavcov, ktorí sa k nej zlietavajú.
Pestovanie
Je to jednoročná rastlina a semená alebo priesady vysádzame priamo na záhon, keď prejdú jarné mrazy. Je dobré sa ubezpečiť, že vám semienka zo záhona neukradnú „hladoši“ zo sveta hlodavcov a vtákov. V takom prípade ich radšej prykrývame so sieťkou. Slnečnica je statná rastlina a potrebuje dostatok miesta i výživnú pôdu. Zo začiatku je žiadúce, aby mali mladé rastlinky potrebné množstvo vlahy, neskôr už majú bohatú a hlboko vedúcu koreňovú sústavu, takže si dokáže obstarať vodu z hlbších vrstiev pôdy. Prosperovať bude na stanovišti s plným slnkom, ideálne tak, aby bola chránená pred silným vetrom.
Jej domovina je síce v Amerike a do Európy bola dovezená až v 16stom storočí. No za ten čas si dokázala nájsť svoje miesto v našich záhradách, na poliach, v kuchyniach, v bylinkárstve a aj v našich srdciach.
Vaša Nezábudka
Leave a reply