Po dňoch, ktoré sú naplnené tradičnou kuchyňou, poteší niektoré z nás ľahká zmena, ktorú nám čerstvé bylinky počas zimy ponúkajú. Vyprážaná ryba sa síce u mňa bez byliniek nezaobíde, veď z leta mám niečo nasušené, ale tie čerstvé sú nenahraditeľné. Bylinkový záhon odpočíva a moja parapetná doska v kuchyni je prázdna, preto mám v pláne ju obsadiť voňavými drobnými liečivkami, ktoré s obľubou používam vo varení.
Tešiť sa z nich vo vytopených priestoroch, kedy sú dni krátke, vyžaduje dodržanie istých princípov. Sú to však celkom odolné rastlinky a ich úspešné pestovanie zvládne aj začiatočník.
Ako prvé je potrebné premyslieť si „bojový plán“. Výber kvetináča, byliniek a ich obstaranie sú nosné idey, na základe ktorých sa budem rozhodovať čo, a ako zrealizujem.
Výber kvetináča
Ja uprednostňujem prírodné materiály, takže terakotovo hnedý kochlík má okrem príjemného teplého vzhľadu aj tie správne vlastnosti. Črepník z pálenej hliny sa na rozdiel od plastových a glazovaných vyznačuje vysokou poréznosťou, prepúšťa ku koreňom vzduch, vďaka čomu rastlina dýcha, neprehrieva sa a zvláda aj vysoké teploty. Pred tým ako do neho zasadím rastliny, ho na pár hodín namočím do vody. Tak kvetináč nasiakne čo najväčšiu vlhkosť a nebude ju brať vysadeným bylinkám.
Výber bylín
Nikto nechce byť sám, preto vložím niekoľko druhov spolu do jednej nádoby. Výmena bakteriálnej mikroflóry v pôde, ktorá vzniká ich susedstvom, im zlepší rast, atraktivitu a vitalitu.
Spoločne môžete do jednej nádoby zasadiť petržlenovú vňať, zelenú cibuľku, pažítku, mätu, medovku a bazalku.
Pamajorán a materina dúška sú na tom podobne ako stredomorské bylinky, milujú suchú a priepustnú pôdu a v spoločnosti s rozmarínom, tymiánom, oregánom sa budú cítiť dobre.
Do ďalšieho truhlíka môžete dať aníz, kôpor, koriander a fenikel.
Kombinácie vyberáme vždy citlivo, podľa ich nárokov. Mäta a tymiám síce rastú rýchlejšie a sú priestorovo náročnejšie, ale v zime, v kvetináči sa im práve za túto schopnosť poďakujeme. Veď bylinky s príchodom jary dáme na záhon, alebo na balkón.
Pestovať zo semienka je jedna z možností ich obstarania.
V každom dobrom záhradkárstve si viete vybrať vhodný kvetináč, substrát a semienka. Ponuka bylín na výsev je dnes naozaj široká. Vypestovanie síce potrvá aj niekoľko týždňov, ale rastlinka jedného dňa dosiahne potrebnú veľkosť. Urýchliť sa dá jedine klíčenie a to tak, že ich prikryjete s fóliou, do ktorej spravíte dierky a len rosíte. Kvetináč je potrebné držať na teplom mieste, ale nie priamo na radiátore.
Keď semienka vyklíčia a rastlinky trošku podrastú, je nutné fóliu odstrániť. Potom sa pokračuje v štandardnom pestovaní, polievanie je podľa potreby a umiestnené sú už na vhodnom svetlom stanovišti. Mladé rastlinky netreba hnojiť, aby ste nespálili ich krehké korienky, naviac substráty určené na pestovanie obsahujú nejaký minerálny a výživový základ. Rastliny potrebujú už len čas a priestor, aby zmohutneli a vyzreli.
Kúpiť si mladé predpestované bylinky je ďalšia možnosť.
Na trhu je základný výber a vy si viete zaobstarať rastlinky ako je napríklad pažitka, bazalka, rozmarín, tymián, pamajorán, mäta, koriander, šalvia, medovka a iné.
Rastlinka je však živá, a ako všetko živé dokáže vnímať zmeny a zažiť stres spojený so zmenou stanovištia. U pestovateľa mala vytvorené ideálne podmienky. Preprava, zmena teploty, jej umiestnenie v obchode a následne u Vás doma jej spôsobí šok. Aby sme jej prijatie na nové miesto čo najviac uľahčili, pridržíme sa jednoduchých zásad.
Presadíme ich do lepšieho substrátu a pridávame postupne hnojivá ale také, ktoré sú len na prírodnej báze. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť Dar zeme, alebo zálievku urobenú z droždia. Veď ide o potravinu, ktorá má mať blahodárny účinok na naše zdravie. Počkám kým si zvyknú a keď vidím, že sú zdravé a rastú, žačnem s ostrihávaním. Trvá to určite kratšie ako pri pestovaní zo semienka, ale aj tak im doprajem nejaká dva-tri týždne. Čerstvé bylinky v zime, nás tak v kuchyni potešia svojím vzhľadom, vôňou aj chuťou.
V dnešnom modernom svete riešime tráviace ťažkosti, ktoré naše babky nepoznali. Je to aj preto, že veľká časť ich varenia pozostávala z doma vypestovaných potravín a mäso bolo z domáceho chovu. Išlo o základne potraviny, ktoré šikovne dochucovali vďaka bylinkám. Tie sa hojne vyskytujú aj dnes, ale nevenujeme im až takú pozornosť. Každá rastlina obsahuje istú drogu, ktorú ak vieme správne použiť, poslúži ako liek. Ak si správne vyberieme a opäť zvykneme pridávať ich do varenia, poďakuje sa nám nie len náš jazýček, ale aj naše bruško.
Vytvorme si lepší život z maličkostí. Aj to môže byť jedno z novoročných predsavzatí.
PF 2021 – Vaša Nezábudka.
One comment on “Čerstvé bylinky v zime”
erika
Velmi pekne napisane, dakujem za pestovatelske rady a typy.