Rezané kvety majú schopnosť nenútene a s ľahkosťou povzniesť atmosféru v interiéry. Príťažlivá krása ich farieb, vôní a tvarov vnáša slávnostnosť aj do bežných pracovných dní, v ktorých nás tešia svojou jemnou prirodzenosťou. Sú teda určite tou najkrajšou dekoráciou, akú si môžeme priať.
Stačí sa pridržať jednoduchých zásad aby atraktivita a prchavé čaro rezaných kvetín nepominulo tak rýchlo.
Gratulačná kytica, svadobná kytica, kvety darované len tak, alebo tie natrhané z lúky a záhrad vydržia dlhšie s vhodným ošetrením.
Keď kvety prinesieme domov
Nie nadarmo staré porekadlo vraví „čistota, pol života“. To platí aj v tomto prípade. Kvety vkladáme do čistej nádoby. Ideálna šírka hrdla ja taká, aby sa v nej kvetinové stonky netiesnili. Ak sú príliš nahusto, poškodia sa a začnú zahnívať predčasne v miestach, kde sú zatlačené. Nádoba by mala byť primerane veľká a objem vody odporúčam naplniť na 1/3.
Do vázy nalejeme čerstvú, vlažnú vodu, jej molekuly sa rýchlejšie pohybujú cez stonky a rastlinka sa dokáže lepšie napiť. Naozaj studenú, priam ľadovú vodu ocenia len tulipány. K nim môžeme s radosťou prihodiť aj kocky ľadu. Naopak do veľmi horúcej vody vkladáme napríklad slnečnice.
Po vybratí spránej vázy a jej naplnení, sa môžeme venovať kvetinám. Očistíme stonky vo výške vázy, aby sa voda zbytočne neznečisťovala rozkladajúcimi sa listami. Čistým, ostrým nôžom alebo nožnicami spravíme šikmý rez tak, aby bola plocha na jej absorpciu čo najväčšia. Pri použití tupého noža rozstrapkáte pletivá a rastlina ju bude prijímať horšie.
Hortenzie strihám len pod prúdom tečúcej vody. Do reznej rany sa tak nedostane vzduch, otvoria sa cievne zväzky, čo umožní rastline lepšie prijímať vodu a živiny z nej. Podobne môžeme ošetriť aj ruže a rastliny s tvrdými stonkami. Výnimku tvoria chryzantémy, tie sa správne napijú ak im stonky doslova rozmliaždite. Len ich zalomte, alebo po nej pobúchajte nožnicami.
Vhodnému umiestneniu vázy venujeme pozornosť a netreba to podceniť. Uloženie na priame slnko, blízko výhrevného telesa alebo do prievanu kvetom na trvácnosti nepridá, práve naopak. Pozor aj na zrejúce ovocie, ktoré uvoľňuje etylén a výrazne urýchli odkvitanie.
Správna starostlivosť o rezané kvety počas ďalších dní
Dôležitá je pravidelná výmena vody. Ideálne každý deň z rána alebo večer. Cez deň je rastlina vo fáze kvitnutia, do ktorej vkladá svoju energiu. Popri tom skrátime stonky vždy podľa potreby, čím obnovíme rez. Vhodné je odstrániť aj nahnívajúce časti, aby sa od nich nechytili ešte zdravé lupienky a listy.
Platí, že rezané kvety vydržia najdlhšie v chladnejšej miestnosti. Apoň na noc ich prenášajte, ak máte takú možnosť.
Za zmienku stojí aj to, že kvetiny ako frézie, narcisy a hyacinty vylučujú do vody látky, ktoré spôsobia rýchlejšie vädnutie iných druhov.
„Babské rady“ na záver
Správne vlastnosti vody pre rezané kvety pomôže udržať napríklad medená minca vhodená do vázy. Na báze ťažkých kovov sú robené fungicídne postreky. Predpokladám, že práve jedovatosť medi zabráni plesniam ich rýchle množenie vo vode.
Cukor síce dodá kvetinám energiu, ale podporí to hnilobné procesy a tým sa chceme vyhnúť, takže tento trik neodporúčam. Radšej použite výživu určenú na starostlivosť o rezané kvety špeciálne na to určenú.
Mám overené, že vetvička tuji vložená do vázy udrží vodu dlhšie sviežu a čistú.
Taktiež drevené uhlie, pomôže udržať vodu bez hnilobných baktérií, podobne ako použité vrecko zo zeleného alebo čierneho čaju, či strúčik cesnaku.
Leave a reply